Gazowe kotły kondensacyjne dzięki swej budowie są w stanie schłodzić spaliny do znacznie niższej temperatury niż kotły konwencjonalne, a przez to wykorzystać większą ilość energii, która w tradycyjnych kotłach uchodzi przez komin.
Kotły kondensacyjne mogą być kompaktowe i powieszone na ścianie.
Nawet najlepsze tradycyjne kotły gazowe są w stanie schłodzić spaliny jedynie do temperatury rzędu 115-120°C, w związku z tym nie wykorzystują znacznej części energii, która uchodzi do komina. Ograniczone możliwości kotłów konwencjonalnych są związane z materiałem z jakiego wykonany jest wymiennik ciepła. Jest to z reguły miedź lub żeliwo materiały, dla których zagrożeniem jest kwaśny kondensat powstający podczas schłodzenia spalin do temperatury poniżej 55°C i skraplania pary zawartej w spalinach. Gdybyśmy doprowadzili do długotrwałej pracy kotła tradycyjnego z niską temperaturą i powstawania kondensatu wówczas w krótkim czasie doszłoby do korozji i zniszczenia kotła. W związku z tym użytkując kocioł tradycyjny musimy się pogodzić z marnotrawstwem części energii, by móc uniknąć potrzeby wymiany urządzenia już po pierwszym sezonie grzewczym.
Całkowicie inaczej sytuacja wygląda w przypadku instalacji z kotłem kondensacyjnym. Jak sama nazwa sugeruje urządzenia te są tak skonstruowane, by kondensowały czyli schładzały spaliny do bardzo niskiej temperatury (nawet 30-40°C) powodując skroplenie pary i wykorzystanie maksymalnej ilości energii zawartej w spalinach. W porównaniu do kotłów tradycyjnych urządzenia kondensacyjne są wykonane z innych materiałów, odpornych na działanie kondensatu (stal nierdzewna lub stopy aluminium i krzemu), a wymiennik ciepła, który schładza spaliny jest w nich znacznie bardziej rozbudowany.
Kotły kondensacyjne osiągają znacznie wyższą sprawność, a tym samym ograniczają koszty ogrzewania i wielkość emisji. Nasze gazowe kotły kondensacyjne równie dobrze nadają się do przygotowania ciepłej wody użytkowej jak do ogrzewania pomieszczeń.